Skip to content Skip to footer

Hıdırnebi Yaylası

Hıdırnebi Yaylası Gezi Rehberi: Nerededir, Nasıl Gidilir?

Trabzon ilinin Akçaabat ilçesinde bulunan Hıdırnebi Yaylası, Trabzon merkezine 40 kilometre, Akçaabat ilçe merkezine ise 29 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Hıdırnebi Yaylası’na Ne Zaman Gidilmeli?

Genelde tatilcilerin yaz, kış gözetmeksizin gittiği Hıdırnebi Yaylası her mevsim ayrı bir güzel oluyor ama Temmuz ayında yaylada yapılan şenliğe giderek yörenin oyunlarını görüp, lezzetlerini tadabilirsiniz.

Hıdırnebi yaylasındaki şenlikler ne zaman yapılıyor?

Trabzon’un Akçaabat ilçesinde bulunan Hıdırnebi Yaylası 1600 metre yükseklikte bulunmaktadır. Bölgenin en tanınmış ve en meşhur yaylaları arasında sayılan bu yayla doğal güzellikleri ile tatilcilerin beğenini toplamıştır. 1998 yılında başlayan Yayla Kent Projesi kapsamında, bölge mimarisine uygun bungalov evlerden oluşan konaklama ve tatil evleri yapılmıştır. Yolu Yaz – Kış açık olan yaylaya ticari araçlar ve turlar ile yolcu taşımacılığı yapılır.

Adeta oksijene doyacağınız bu yaylada her yıl 13 Temmuz’da başlayan ve 20 Temmuz’da biten şenlikler yapılmaktadır. Bu tarihler arasında yaylaya gidebilir ve sizde yöreye ait oyunların oynandığı, yöresel yemeklerin yapıldığı şenliğe katılabilirsiniz.

Hıdırnebi Yaylasına Ulaşıma ve Yolu

İster turlar ile isterseniz de kendiniz ulaşım sağlayabilirsiniz.
Trabzon Havaalanı Hıdırnebi Yaylası arası yaklaşık 43 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 1 saat sürmektedir. Rize-Artvin Havaalanı Hıdırnebi Yaylası arası yaklaşık 150 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 2 saat 16 dakika sürmektedir.

© Exoftra Travel Expert 2022. Tüm Hakları Saklıdır. | Theme & Software: Mert Bülbüloğlu